Tentative Conference Schedule

Thursday, August 2nd

11:00 – 4:00 Pre-Conference Tour of Local Abandoned Mine Reclamation and Mine Drainage Projects – Box Lunches Provided (Pre-Conference Registration for Tour Required)

Friday, August 3rd

7:00—8:30 Registration & Light Breakfast
8:30—8:45 W e l c o m e (Room): Andy McAllister, WPCAMR
8:45—9:30 Opening Speaker: Secretary Michael Krancer, PA DEP
Track 1 Track 2
9:30—10:15 Mike Korb, PA DEP, “ Minepool-Geothermal in Pennsylvania” John Dietz, Dietz-Gourley Consulting, LLC, “Shamokin Creek Study Area Feasibility Study: An Assessment of Innovative Approaches to Treat High Flow AMD Discharges”
10:15—10:45 Break (Healthy Break)
10:45—11:30 Ron Hamlen, Lyme Disease Association of Southeastern PA, “Lyme Disease Considerations for those that Work in the Field” Colin Lennox, EcoIslands LLC, “AMD BioHaven Study”
11:30—12:15 Jim Richenderfer, SRBC, “Lesser Quality Water Policy in the Susquehanna River Basin” Eric Null, Conemaugh Valley Conservancy, “Data Logger Program: Continuous Water Quality Monitoring in Western PA”
12:15—1:30 Lunch & Speaker: John Arway, Executive Director, Pennsylvania Fish and Boat Commission
Track 1 Track 2
1:30—2:15 Andy McAllister, WPCAMR, “AMD for Frac Forum” Lance Larson, Penn State University, “Comparison of field and laboratory low-pH Fe(II) oxidation rates”
2:15—3:00 Bryan Page, BioMost, Inc., “Micro-hydroelectric Power Generation Utilizing Mine Drainage” Dennis Dunham, Cellular Concrete Solutions, “Engineered Pumpable pHoamTM:  An Innovative Method Mitigating AMD/ARD”
3:00—3:30 Break
3:30—4:15 Bill Burgos, Penn State University, “Defining manganese(II) removal processes in passive coal mine drainage treatment systems through laboratory incubation experiments” Dennis M. Palladino, P.E., PA DEP BAMR, “City of Pittston Mine Subsidence Study”
4:15—5:00 Shaun Busler, Stream Restoration Incorporated, “Datashed 2.0” Bob Onyshko, Harsco Minerals, “What Mineral CSA Can do for You”
5:00—5:30 Free Time-Networking (Outside Tent*)
5:30—6:30 Buffet Dinner & Mayfly Award Presentation (Outside Tent*)
6:30—7:00 Entertainment (Outside Tent*)
* weather permitting

Saturday, August 4th

7:00—8:30 Registration & Light Breakfast
8:30—8:45 W e l c o m e (Room): Robert Hughes, EPCAMR
8:45—9:30 Bob Hedin, Hedin Environmental
Track 1
9:30—10:15 Brad Shultz, Skelly and Loy, “Enlisting Township help in AMD treatment systems”
10:15—10:45 Break
10:45—11:30 Cliff Denholm, Stream Restoration Incorporated, “Passive Treatment System Operation, Maintenance and Rehabilitation Experiences”
11:30—12:15 Alaina Asbury and Katie Coulter, Appalachian Coal Country Team, “Toolkit for Working with Rural Volunteers”
12:15— End of Conference

Comments are closed.